Procedura recenzyjna:
Nadesłane do czasopisma artykuły poddawane są procesowi recenzowania. Procedura recenzyjna zgodna jest z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych):
- Przesłanie tekstu do redakcji jest równoznaczny ze zgodą autora na przyjętą przez redakcję procedurę recenzowania.
- Teksty zgłoszone do redakcji „Parezji” stanowią oryginalne prace Autorów, które nie naruszają praw osób trzecich. Nie mogą podlegać w tym samym czasie żadnym innym procedurom wydawniczym. Autorzy podpisują oświadczenie dotyczące tych kwestii. W celu przeciwdziałania praktykom „ghostwriting” i „guest authorship”, w oświadczeniu znajduje się deklaracja dotycząca wkładu każdego z Autorów w powstawanie publikacji (z podaniem afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod itp.).
- Recenzowanie jest dwuetapowe: recenzowanie wewnętrzne i zewnętrzne.
- Recenzowanie wewnętrzne – dotyczy oceny formalnej i tematycznej. Dokonywane jest przez zespół redakcyjny i/lub wewnętrznych recenzentów. Po uzyskaniu pozytywnej recenzji wewnętrznej Autorzy mają możliwość naniesienia poprawek, dokonania uzupełnień przed etapem recenzowania zewnętrznego.
- Teksty z działów: Na nasze zaproszenie…; Studium Recenzyjne; Z życia naukowego młodych podlegają wyłącznie procesowi recenzowania wewnętrznego. Ostateczną kwalifikację do druku podejmuje Redaktor Naczelna.
- Recenzowanie zewnętrzne – przeprowadzane jest przez dwóch niezależnych recenzentów (spoza jednostki Autora). Recenzenci dobierani są ze względu na ich merytoryczne kompetencje w zakresie tematyki ocenianego artykułu lub w obszarze nauki, do której odnosi się ten artykuł. Recenzenci powoływani są przez Redaktora Naczelnego. Osobom recenzującym nie wolno wykorzystywać wiedzy na temat artykułu przed jego publikacją.
- Autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (zasada: „double-blind review proces”). W innych rozwiązaniach recenzent musi podpisać deklarację o nie występowaniu konfliktu interesów. Za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem:
- Recenzja musi mieć formę pisemną (według formularza) i kończyć się jednoznacznym wnioskiem o dopuszczeniu lub odrzuceniu artykułu do publikacji: (a) tekst do publikacji w obecnej postaci; (b) publikacja tekstu po wprowadzeniu poprawek; (c) ponowna recenzja tekstu po wprowadzeniu poprawek; (d) tekst nie nadaje się do publikacji.
- Dwie pozytywne recenzje dokonywane przez recenzentów zewnętrznych decydują o przyjęciu artykułu do publikacji, dwie negatywne o odrzuceniu. W przypadku, gdy recenzje są sprzeczne, powoływany jest trzeci recenzent, a jego ocena jest decydująca.
- Po zakończonej procedurze recenzowania, autor tekstu zostaje poinformowany o jej wynikach. Otrzymuje zalecenia i uwagi recenzentów w celu poprawienia tekstu.
- Nazwiska recenzentów poszczególnych numerów nie są ujawniane. Raz w roku redakcja podaje, na stronie czasopisma, zbiorczą listę recenzentów z danego roku kalendarzowego.
• bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt, etc.),
• relacje podległości zawodowej,
• bezpośrednia współpraca naukowa w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji.